Bu Hastalıklar Yaşam Kalitesini Düşürüyor!!

Kanserde erken teşhis yaşam kalitesini yükseltiyor.

Kanser vakalarında erken teşhisin çok önemli olduğu ve yaşam kalitesini yükselttiği belirtildi.

Kanser vakalarında erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Prof.Dr. Baltalarlı, “Çoğu kanser vakasında geç kalınmış olunuyor. Kanser tedavisi zorlu bir süreç ama erken tanı tedaviyi kolaylaştırıyor, hastanın yaşam kalitesini yükseltiyor” dedi. Denizli’de yılda ortalama bin 500’ün üzerinde insana kanser teşhisi konulduğunu, bu rakamın da Türkiye ortalamasına yakın olduğunu ifade eden Prof.Dr. Bahar Baltalarlı, kanserle en etkin mücadelenin erken teşhis olduğunu söyledi.

a

Erken Teşhis Testi İçin Tıklayın

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, menopoza bağlı sorunların kadınların yaşam kalitesini düşürdüğünü belirtti.

Prof. Dr. İtil, ”18 Ekim Dünya Menopoz Günü” dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’deki kadınların menopoz dönemine 47-49 yaşlarında, dünya genelindeki kadınların ise 50-52 yaşlarında girdiğini kaydetti.

l

Menopozun Yol Açtığı Hastalıkların Tedavisi İçin Tıklayın

Adet öncesinde yaşanan premenstrual sendrom; gerginlik, halsizlik, aşırı iştah gibi sorunlar yaratarak yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor.

Adet Öncesi Sendromu (Premenstrual sendrom, PMS), regl öncesi dönemde başlayıp ruhsal ya da fiziksel birtakım belirtilerle kendini gösteren ve reglin başlamasından bir hafta kadar önce ortaya çıkarak reglin bitiminden bir kaç gün sonra kaybolan durumu ifade ediyor. PMS; karın bölgesinde şişkinlik, iştah artışı, sık yeme ihtiyacı, tatlıya düşkünlük, cilt bozukluğu, uyku sorunları, memede hassasiyet, bel ağrısı, kabızlık, baş ağrısı, çarpıntı, duygusal dalgalanmalar, olumsuz düşünceler, depresyon hali, yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, kendine güvenin azalması, gerginlik, kızgınlık ve öfke hali, seksüel isteklerde değişiklik gibi fizyolojik ve psikolojik birtakım belirtilere yol açıyor.

Kaynak: http://www.egedesonsoz.com/haber/kadinlarin-ortak-kabusu-pms/856748

TJOD’den Açıklama – Dünya Menopoz Günü

Yorum Yaz