Diz Ağrısı Tarih Oluyor !!

Glukozamin Kıkırdağı Korur Mu?

Eklem ağrıları ve yarattığı hareket kısıtlılığı orta yaşlardan itibaren hayatımızı etkilemeye başlıyor. Aslına bakarsanız yalnızca yılların yol açtığı yıpranmalar değil sık ve zorlayıcı antrenmanlar yapmak da başta diz eklemleri olmak üzere bütün taşıyıcı sistemi zorluyor. Ortaya çıkan ağrıları dindirmenin bir yolu çeşitli etki mekanizmalarına sahip ağrı kesicileri kullanmaksa diğeri de bazı destek ürünleri denemek oluyor. Bunlar içerisinde en yaygın olarak tüketileni glukozamindir.

Vücudumuzda doğal olarak da bulunan glukozamin, şeker ve glutaminden oluşmuş protein benzeri bir maddedir. Görevi hücreler ve dokular arasında bağ kurmaya yarayan yeni moleküllerin üretimine katkıda bulunmak olan bu madde sülfür ile birleşerek aktifleşir. Yaşımız ilerledikçe vücudumuz yeterince glukozamin üretememeye başlar. Bu durum eklemlerimize yansır. Eklem aralıkları daralmaya, eklem yüzeyini kaplayan kıkırdak doku jele benzeyen kaygan yapısını yitirmeye başlar. Kısacası amortisörlerimiz eskir!

k

Geçen ay ünlü tıp dergisi Lancet’de yayımlanan bir makalede glukozamin ile ilgili yeni bir araştırmanın sonuçları yer aldı. Şimdiye kadar glukozamini bir tür ağrı kesici gibi düşünerek öneren hekimlerin de kullanıcıların da bilmesinde yarar olan sonuçlara göre glukozamin yıpranan kıkırdak dokusunu onarıyor, kayganlığı koruyor ve tabii ağrıyı da azaltıyor. Üç yıl süreyle, günde 1500 mg glukozamin verilen denek grubunun plasebo verilen diğer grupla karşılaştırıldığında dizlerindeki eklem aralığını koruması ise bu desteğin ne denli etkin olduğunun en büyük kanıtıdır.

 

Kaynak: http://drosmanmuftuoglu.com/p/528-glukozamin-kikirdagi-korur-mu

Yorum Yaz