Menopozda Meme Kanseri Riski Artıyor Mu?

Bilindiği gibi menopoz; kadınlarda yumurta üretiminin, âdet kanamalarının ve dolayısıyla üremenin sona erdiği dönem olup genellikle 45-55 yaşları arasında başlar. Ülkemizdeki ortalama menopoz yaşı 47 olup,  bazı kadınlarda 40 yaşından önce bile başlayabilmekte, bazı kadınlarda ise 50’li yaşların sonlarına sarktığı görülebilmektedir.

Menopozdan sonra, kadınlarda fiziksel, zihinsel ve cinsel değişiklikler olsa da; menopoz “hayatın değişmesi” veya “kadınlığın sona ermesi” olarak algılanmaması gereken doğal bir süreçtir.

Menopoz, kanser oluşum riskini birebir arttıran bir süreç olmasa da,  çok iyi bilindiği gibi meme kanseri dahil birçok kanser tipi yaşla birlikte artmaktadır.

Menopoz dönemde yaşanabilecek sıcak basması, terleme, sinirlilik, yorgunluk, saç dökülmesi, ciltte kırışma, baş ağrısı ve uykusuzluk gibi yakınmaları olan ve doğal tedavi arayışında olan kadınlar için bitkisel ilaçlar, akupunktur, yoga ve rahatlama hareketleri ve meditasyon da fayda sağlayabiliyor. Bitki mühendisliği teknolojisi ile “karayılan otu (cimicifuga racemosa)” gibi kaynaklardan üretilen bitkisel ilaçlar da, hormonal dengeyi sağlayarak menopoz dönemi problemlerinin tedavisinde önemli faydalar sağlayabiliyor. Bitkisel kökenli oldukları için yan etkileri çok çok düşük olan bu ilaçlar,  menopoz dönemi problemlerinin tedavisinde güvenle kullanılabiliyor.

Halk arasında “kadınlık hormonu” olarak bilinen “östrojen” hormonuna ne kadar uzun süre maruz kalınırsa, meme kanseri riski o kadar artıyor. Doğurganlığın sona erdiği dönem olan menopozla birlikte östrojen hormonunun düzeyi düştüğü için erken menopoza giren kadınlarda daha az meme kanseri görülürken, ileri yaşta (özellikle 55 yaşından sonra) menopoza giren kadınlarda meme kanseri riski artıyor.

 

Kaynaklar:

  1. “Menopause.” Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2010.
  2. “Menopause.” Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
  3. Chlebowski RT, Hendrix SL, Langer RD, et al. Influence of estrogen plus progestin on breast cancer and mammog- raphy in healthy postmenopausal women: the women’s he- alth initiative randomized trial. JAMA 2003; 289:3243-53.

Yorum Yaz