Osteoporoz giderek yaygınlaşıyor!

Osteoporoz, kadınlar arasında giderek yaygınlaşıyor. Özellikle menopoz sonrası kadınların önemli bir bölümüne bu tanı konuyor. Osteoporozu güncel sağlık sorunlarından biri haline getiren nedenler aslında oldukça fazla. 

“Osteoporoz” Latince bir sözcük. Nedense dilimize çevrilirken “kemik erimesi” gibi tatsız ve korkutucu bir isim bulunmuş. Oysa tıbbi karşılığı gerçekte bu değil, oldukça farklı. 
Biz klinik pratikte osteoporoz denilince “kemik kırılganlığında artış” durumunu anlar ve daha kolay kırılma eğilimine giren bir kemik yapılanmasından bahsederiz. Diğer taraftan problemin kadınlar arasında giderek yaygınlaştığı da kesin. 
Özellikle menopoz sonrası kadınların önemli bir bölümüne osteoporoz tanısı konuyor. Peki bu yaygınlaşmanın sebebi ne? Osteoporozu güncel sağlık sorunlarından biri haline getiren nedenler aslında oldukça fazla. İlk 10’da ise şunlar var…

1- Osteoporoz, menopozda ortaya çıkan, menopoz süreci uzadıkça da belirginlik kazanan bir sorun. Kadınların menopozda geçirdikleri süre son 50 yılda en az 10-15 yıl uzadı. Menopoz süreci uzadıkça da osteoporoz yaygınlaştı.

2- Hareketsizlik mühim bir osteoporoz davetçisi. Günümüzün de en mühim sağlık tehditlerinden biri. Hareket etmeyen bedenin kemikleri hızla koflaşıyor.

3- Beslenme ile kalsiyum kazanımı da azaldı. Geleneksel besinlere oranla fast food besinlerde çok daha az kalsiyum var.

4- Kolajen ve doğal glikozaminoglikanların kazanımı da minimuma indi. Kemikli et ve sakatat tüketimindeki azalma bunun en mühim sebebi. 

5- Yeteri kadar magnezyum, bakır ve boron kazanamamamız da mühim bir sorun.

6- D vitamini eksikliğinin de çok etkili bir osteoporoz hazırlayıcı olduğu biliniyor. Kadınlarımızın dörtte üçü D vitamini fakiri olarak yaşlanıyor.

7- Probiyotik eksikliği sorunumuz nedeniyle kemik dostu K2 vitaminini de yeteri kadar üretemiyoruz ve bu da önemli bir ayrıntı.

8- Mide haplarının mide asit pompasını bloke etmeleri de mühim bir problem. Reflü, gastrit veya ülser tedavisinde kullanılan çoğu ilaç (PİP’ler) osteoporoz tetikçisi.

9- Kortizon kullanımının yaygınlaşması aynı şekilde etkili bir faktör olabilir.

10- Asit gıdalara (özellikle hayvansal proteinlere) ilginin artması, yanlış yapılan diyetler, aşırı protein yükleyen rejimler de (Atkins, Dukan ve bunların Türk versiyonları) birer osteoporoz davetçisi.

 

Kaynak: www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/osteoporozu-yayginlastiran-10-muhim-sey-40550903

Yorum Yaz