Menopoz döneminde saç dökülmesini azaltmak mümkün

Kadınlara özgü bir durum olan menopoz aynı zamanda kadınlarda dökülmeye neden olduğu yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Menopoz’u kısaca özetlemek geresirse, kadınlarda menstrüasyon (adet kanamaları) sona ermesi ve üreme özelliğinin sona ermesi ile başlayan sürece menopoz denir.  40 ile 55 yaşları arasında gerçekleşen menopoz dönemi çok nadirende olsa 40 yaşından önce olma olasılığıda vardır.

Menopozda Saç Dökülmesi Belirtileri
En büyük belirti zaten kişinin menopoz için yaşının uygunludur. Diğer belirtiler içinse saçımızda olağan dışı gelişmeleri ele alarak aşağıdaki listede yer alan gelişmeleri takip etmelisiniz.

  • Saçlar uzama sıkıntısı çekerek kendini yenileme hızı düşer
  • Parlaklığı azalan saçlarınız kuru ve mat bir hal alacaktır.
  • Saçlarınızda seyrelme ve saç tellerinde incelmeler oluşur
  • Rengini kaybeden saçlarınızda kırılma oranı hızla artacaktır
  • Ve tabi ki sürpriz olmayacak şekilde saç dökülmesi

 

Menopozda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir

Kadınlarda en önemli hormonlardan olan östrojen menopoza giren kadınlarda yumurtalıkların yeterli derecede çalışamayacağı için kan östrojen değerli ciddi miktarda düşüp, saçlarda dökülmeye sebep olacaktır. Östrojen tedavisi saç dökülmesini önleyeceği gibi aynı zamanda ciddi rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir. Bu sebeple östrojen yerine östrojen gibi davranan bitkisel ürünlerden faydalanmak yararlı olacaktır. Bu bitkisel ürünlere cimicifuga(karayılan otu) örnek gösterilebilir ve bu bitkileri içeren ilaçların güvenilirlikleri çok yüksektir. 

Uyarı: Sağlık Bakanlığı ruhsatlı ürün kullanmaya özen gösterin.

Saç Dökülmesi Alternatif Tedavi Yöntemleri

Uzun yıllardır Amerika’da ve Avrupa ‘da uygulanmakta olan scalpmicropigmentation yani saçlı deri gölgeleme tekniği, belirginleşmeye başlamış saçlı derinin gölgeleme ile özel bir cihaz ile Saç simülasyonu ( minik saç efekti ) uygulanarak seyrelen bölgelerin daha sık ve yoğun görünmesi sağlanır. Saçı seyrelen, saç ekimi yaptırmış, saç ekimi yaptırmayı düşünen hastaların tamamına uygulanabilen bu yöntem 4-5 yıl kalıcıdır.

 

 

Kaynak:  www.sacdokulmesitedavisi.net/menopoz-sac-dokulmesi

                 www.hairinn.net/hizmetlerimiz/sac-simulasyonu/

 

 

Yorum Yaz