18 Ekim Dünya Menopoz Günü

 l

Menopoz Kabusunuz Olmasın!

Bir kadının hayatında en önemli dönüm noktalarından biri olan menopoz, birçok endişeyi de beraberinde getirir.

Kadın hayatının doğal evrelerinden biri olarak düşünülmesi gereken menopozun; “tedavisi mümkün olmayan sorunların yaşandığı ve yaşlanmanın başlangıcı olarak görülmesi” bu süreci zorlaştırır.

Menopoz Nedir?

Menopoz” kelimesi, bir kadının son âdet görme dönemini anlatır. Bu, tipik olarak 51 yaş civarında oluşur ve yaşamın doğurganlık evresinin sonunu tanımlar. “Yaşamın değişmesi” ya da “buhranlı yaş dönemi” vücudunuzun menopozdan önce, menopoz sırasında ve sonrasında kendini ayarladığı zaman dilimidir. Son âdet döneminize ve ötesine uzanan yıllarda hormonal değişiklikler ve bazı belirtiler ortaya çıkar. Kadınların çoğunun (%80) son âdet dönemlerini 54 yaş civarında yaşadıkları tahmin edilmektedir. 

Menopozda Alzheimer Riski

Menopoz döneminde östrojen hormonu kullanımının son yıllarda oldukça güncel kalmasının en önemli nedenleri bu tedavinin kemik erimesini önlemedeki başarısı ve menopoz döneminde ortaya çıkan ve kalp damar sistemini olumsuz yönde etkileyebilen değişiklikleri azaltmadaki becerisidir. Son bilgiler, östrojen tedavisinin ek olarak beyin işlevlerinde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan olumsuz değişiklikleri önlediğini ve beynin bilişsel işlevlerini düzelttiğini göstermektedir. Bilişsel bozukluklarla seyreden Alzheimer hastalığının östrojen tedavisiyle giderilebildiği veya en azından yavaşlatılabildiği gösterilmiş durumdadır.

 

 

“YAŞAMDA DEĞİŞİKLİK” BELİRTİLERİ

MENOPOZ BELİRTİLERİ
 • Anksiyete
 • Deri ve saçlarda değişiklik
 • Depresyon
 • Uyku bozuklukları
 • Vajinada kuruluk
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Ateş basması ve gece Terlemesi
 • Düzensiz âdet görme
 • Huzursuzluk
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Cinsel isteksizlik
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Çarpıntı
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Bellekte zayıflama
 • İdrar yapma sorunları

 

Menopoz belirtilerinin tümü değilse bile çoğu, doğrudan östrojen düzeylerindeki dalgalanmalara bağlıdır.

Düzensiz âdet görme

Bu, genellikle menopozun ilk belirtisidir. Yumurtalıkların östrojen ve progesteron üretimi düzensizleştikçe, âdet dönemleriniz de düzensizleşir. İlkönce, 28 gün olan olağan âdet döneminiz kısalarak 21-25 güne iner. Sonra uzar, ancak âdet görülmeyen dönemler olmaya başlar. Kanamanın süresi ve şiddeti değişebilir; bazen çok ağır ve olağandan uzun süren, bazen de az ve kısa süren kanamalar olabilir. Yumurta atılmasıyla sonuçlanan âdet dönemleri, dolayısıyla da doğurganlığınız giderek azalır. Bazen menopozdan sonra bir yumurtanın kendiliğinden atıldığı olur. Bu nedenle son âdet döneminizden sonraki bir ya da iki yıl boyunca doğum kontrolünü sürdürmelisiniz.

Ateş basması ve gece terlemeleri

Ateş basması ve gece terlemeleri menopozun en temel belirtileridir ve kadınların yaklaşık %75’ini etkiler.

Ateş basması sıklıkla 47-48 yaşlarında başlar ve 3-4 yıl sürer. Menopozun erken evrelerinde, bu ateş basmaları sadece âdet döneminden önceki hafta içinde, östrojen düzeyinin doğal olarak düşük olduğu dönemde görülebilir.

Uykunun bozulması

Gece terlemeleri gibi belirtiler sadece uykunun bölünmesine yol açan bir neden değildir; altta yatan anksiyete ve depresyonun de belirtisi olabilir. Çoğunlukla anksiyete (aşırı huzursuzluk ve endişe) uyumayı zorlaştırır.

Baş ağrıları

Hormon düzeylerindeki dalgalanmalar, zaten yatkın olan kadınlarda migren ve diğer baş ağrılarını tetikleyebilir. Kadınlar, “değişiklik” sırasında, baş ağrısı ile âdet dönemleri arasında giderek artan bir bağıntı olduğunu görür.

Eklem ve kas ağrıları

Sızlayan el ve ayak bilekleri, dizler ve bel ağrısı sık görülür ve sıklıkla artritle karıştırılır.

Ağrılı cinsel ilişki

Östrojen, vajinayı ve cinsel organın diğer bölümlerini nemli tutan bir salgının üretilmesini sağlar. Menopozdan sonra östrojenin yokluğu, nemlendirici salgıların da daha az üretildiği anlamına gelir. Vajina kısalır, esnekliği azalır ve daha kuru hale gelir. Cinsel ilişkinin daha ağrılı olması yanında bu değişiklikler tahrişe ve kaşıntıya da yol açar. Ne var ki, cinsel olarak uyarılma nemlendirici sıvıların üretimini teşvik ettiğinden, uzun bir ön sevişme cinsel ilişkinin ağrılı olmasını önleyebilir.

Libido kaybı

Sıklıkla menopozda cinsel istek azalır ve yeniden ortaya çıkması genellikle uzun zaman alır. Cinsel istek genel sağlık durumu, duygusal sorunlar ve ağrılı cinsel ilişkiden de etkilenir.

İdrarla ilgili belirtiler

Henüz tuvalete gitmişken acilen idrar yapma gereksinimi duyulması (sıkışma inkontinansı) menopozdan sonra sık görülen bir sorundur.

Deri ve saçlarda kuruluk

Östrojen derinizi nemli tutar ve saçların büyümesini uyarır. Bu nedenle, östrojen düzeyleri çok yüksek olduğunda “gebeliğin baharı” başlar. Östrojen olmadan deriniz kurur, esnekliğini yitirir; bu yüzden kırışıklar daha belirgin hale gelir. Saçların uzaması yavaşlasa da saç dökülme oranı aynı kalır; bu nedenle saçlarınız incelir ve zor şekil alır.

Gözlerde kuruluk

Menopozdan sonra derinin daha kuru bir hal alması yanında, kadınların çoğu daha az gözyaşı üretildiği için gözlerinde de sürekli bir kuruluk ve kaşıntı olduğunu fark eder.

Kilo alma

Kadınlar, olasılıkla sadece yaşam değişikliği nedeniyle ya da eklem sorunları yüzünden daha az hareket etmeye başladıklarından kilo alabilirler. Yaşlandıkça, vücudumuz gençken olduğundan daha yavaş enerji harcamaya başlar. Bu da, daha az yemedikçe ya da daha çok egzersiz yapmadıkça kilo almamıza yol açabilir. Hormonal değişikliklerin de kilo almada rolü vardır, çünkü östrojen kadınsı biçimin sürdürülmesinden sorumludur. Menopozdan sonra, kalçalardan çok bel çevresinde yağ birikmeye başlar.

Duygusal belirtiler

Uykusuzluğun gündüz yorgunluğu, uyuşukluk, konsantrasyon güçlüğü ve depresyona yol açan ikincil etkileri de vardır. Bu belirtiler genellikle çok sıkıntı vericidir ve günlük gereksinimlerle baş etmeyi iyice zorlaştırır. Ateş basmasını kontrol altına alarak ya da depresyonu tedavi ederek uykuyu düzeltecek yollar bulmak, dengenizin yeniden kurulmasına yardım edebilir.

 

Kaynak: http://www.menopoz.net/alzheimer.html

Yorum Yaz